#4 101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia | Brianna Wiest
Mózg i to jak funkcjonuje, zawsze mnie fascynowało, no bo jak to jest możliwe, że nie potrafimy wyprzeć traum, wstydliwych wspomnień czy tego co oglądaliśmy na MTV jakieś dwadzieścia lat temu a teoretycznie:
“Człowiek po godzinie od zaprzestania nauki zapomina znaczną część przestudiowanego materiału. Co więcej, po kilku dalszych godzinach jego stan wiedzy obniża się o kolejnych kilkanaście procent. Ponad połowa z tego, czego nauczyliśmy się znika po 24 godzinach. Po tygodniu pozostaje tylko niewielka ilość przestudiowanej wiedzy plasująca się na poziomie ok 10-20%.”
Czytam mnóstwo książek o tym jak tworzymy nawyki, z czego składa się osobowość, jak trenować mózg oraz jak ten organ funkcjonuje (może kiedyś zrobię takie ogólne zestawienie, dajcie znać czy chcielibyście zobaczyć taką formę rekomendacji książkowych), a jednak ciągle mam niedosyt!
Nie lubię typowych książek coachingowych, tik tokowych guru czy tym podobnych treści interesuje mnie literatura naukowa, która w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśni mi jakie procesy zachodzą w mojej głowie w trakcie podejmowania decyzji, jak panować na emocjami oraz czy mamy wpływ na nasz sposób myślenia i kodowania wiedzy. Miłym odstępstwem od książek popularnonaukowych są takie pozycje jak ta, z którą przychodzę do was dzisiaj. Jest to chyba najdłużej czytana przeze mnie książka i bynajmniej nie dlatego, że mi się dłużyła czy nudziła.
Książka jest podzielona na 101 rozdziałów, z czego większość określona jest krótkim wstępem, a następnie listą kilku lub kilkunastu podpunktów podsumowujących daną lekcję z ewentualnym komentarzem wyjaśniającym, czy podsumowującym daną tezę.
Jest to książka genialna w swej prostocie, nie ma tu zbędnych ozdobników, frazesów ani lania wody, jest za to konkret. Autorka stawia nam przed oczami stwierdzenia typu „niedojrzałość emocjonalna”, „niedojrzałość społeczna” „Lęki” itp. uzupełniając je przykładami zachowań, którymi wykazują się osoby np. niedojrzałe lub zlęknione. Gwarantuje wam, że odnajdziecie siebie i odbicie swoich reakcji na nie jednej stronie i będzie to o tyle wstrząsające co uwalniające uczucie.
Czytając tę książkę, czułam się besztana, czułam się rozgryziona, czułam się zaopiekowana i pokierowana. Jest to jedna z nielicznych pozycji, które będę polecać każdemu i prezentować na każdą możliwą okazję!
W zasadzie tyle powinno wystarczyć, by podsumować tę lekturę, wchłonęłam ją jak sernik baskijski razem z całą zawartością, która mam nadzieje, zostanie mi w głowie na dłużej.
Zostawiam was więc z kilkoma moimi ulubionymi cytatami z książki, żeby pokazać wam mniej więcej, jak jest ona napisana i na czym się skupia. Jest to tylko kilka cytatów i musicie mi uwierzyć na słowo, że ciężko było nie przepisać wam tutaj całości!
Kreatywni ludzie nie bez powodu są pogrążeni w depresji
“Wyrażanie i doświadczanie negatywnych emocji są skorelowane za pomocą aktywności w prawym płacie czołowym [...] lub inaczej mówiąc, w tych samych obszarach, które aktywuje proces kreatywności i nadanie abstrakcyjnego znaczenia szarej rzeczywistości naszych obecnych doświadczeń.”
Strach nie oznacza, że chcemy uciekać. Oznacza, że jesteśmy zainteresowani
“[...] Strach ma dwie niewidzialne twarze: tę, która chce uciec, i tę, która chce eksplorować. Nic nie jest nam straszne, dopóki jakaś część nas nie chce tego zrozumieć, nie wie, że jesteśmy tego częścią, i nie ma poczucia, że stanie się to częścią naszego doświadczenia.”
Oczekiwania, których musisz się pozbyć po dwudziestce
“Nadzwyczajni ludzie tacy właśnie są - nieliczni. Zrozumienie tego faktu nie oznacza, że rezygnujesz ze swojego potencjału. Oznacza, że pozbywasz się złudzeń dotyczących tego, co to znaczy być w pełni sobą i jak żyć swoim najlepszym życiem.”
Uważasz nie tylko, że ktoś inny jest odpowiedzialny za naprawienie cię, ale też że musi być z nim coś nie tak, skoro nie chce tego zrobić.
“Chcesz go zatem zmienić, naprawić lub potępić za to, że cię skrzywdził. Chcesz obwiniać tę osobę za to, że nie jest wystarczająco dobra. (Chcesz jej narzucić całe mnóstwo rzeczy, które czujesz w stosunku do siebie)”